Sestavení a sešití těla panenky
Nyní si nachystáme pevnou nit tělové barvy, jednotlivé připravené díly, trpělivost a ovčí rouno. Budeme panenku kompletovat a sešívat tělo panenky.
Pokud máme přinechané nohy k tělu, zbývá nám sestavit ruce, trup a hlavu. Používat budeme především skrytý steh někdy zvaný též cimbuří tak, aby z lícu nebyly nitě patrné.
Začneme ručkami. Jedna z možností je přišít je za konce švových záložek pod krk hlavičky. Pěkně pod spánky a palečkem dopředu. Další možnost je přišít je na kousek látky, čímž je spojíme a připravíme k všití.
Hlavičku vsuneme do trupu (pokud máme ruce zvlášť, vsuneme i ruce).
Doplnění vlny do trupu panenky
Budeme ještě doplňovat vlnu do trupu a to můžeme udělat dvěma způsoby.
Možnost 1:
Tato možnost usnadňuje manipulaci s výplní, ale obtížněji se sešívají ramena.
- Docpeme trup vlnou.
- Kolem krku si trupovou část našpendlíme tak, aby švové záložky trupu byly zahnuty do rubu.
- Ručně sešijeme ramena a přišijeme hlavičku k trupové části. Klidně můžeme i několikrát dokola, aby byl šev hladký a pevný.
Možnost 2:
Tato možnost je náročnější na manipulaci s výplní, ale snáz se sešívají ramena.
- Kolem krku si trupovou část našpendlíme tak, aby švové záložky trupu byly zahnuty do rubu.
- Ručně sešijeme ramena a přišijeme hlavičku k trupové části. Klidně můžeme i několikrát dokola, aby byl šev hladký a pevný.
- Doplníme trup otvory okolo paží.
Sešijeme otvory kolem paží a paže přišijeme.
V této fázi bychom měli mít nahatou panenku bez vlásků.
Nesmíme zapomínat ani na postup při šití měkké oblečené panenky. Na tu se podíváme příště.
Dobry den, moc prosim, nemohla byste jeste nejak podrobneji rozepsat, jak prisit rucky k telu? Jak prisit konce svovych zalozek pod krk, pripadne vlozit tu latku? Vubec si to neumim predstavit.:) Pripadne prosim o foto, mate-li nejake. Moc Vam dekuji!
[1]: Děkuji za poznámku. Až budu mít čas, doplním a vložím nějaké obrázky. Nyní máme prázdninový režim a nemám potřebné pomůcky u sebe.
Uz tomu rozumim!:) Moc dekuji!
Dobrý den, jsem na této vaší stránce již poněkolikáté a hrozně vás obdivuji. Zkouším teď vaší panenku ušít.Tak doufám, že se mi alespoň trochu povede. Zatím mám za sebou andělku Tildu.Eva
Dobrý den, je někde blíže znázorněn postup všití zadečku? Díky Pavla
[5]: Dobrý den, asi uz je moc pozdě a nemyslí mi to, ale úplně nerozumím, na co se ptáte. Pokud myslíte všití dílku zadečku u panenky šité dle střihu, kde je trup a nohy v jednom kuse, je to jednoduché a dělá se to PŘED sešitím předního a zadního dílu. Zadní díl v místě zadečku asi 1- 2 cm na rozkrokem přestřihnete, do přestřiženého všijete dílek zadečku – jednu část k nohám, druhou stranu k zádům. Pak sešijete přední a zadní díl, obrátíte do lícu a plníte…atd. Obrázek tu nemám.
[4]: Moc děkuji za pochvalu. Já zas obdivuje, že dokážete ušít andělku Tildu. Já totiž moc nedokážu dodržet předlohu
[6]:Ano, tak to myslím, já si neumím představit jak má ten díl "zadeček" vypadat, jako střihově, je to nějaká elipsa? Děkuji moc!
[8]: Přidám náčrtek do kapiloly se střihem, koukněte tam.
Dobrý den, kolik gramů budu potřebovat materiálu na výplň panenky?
Milá Hanko, záleží na její velikosti a na tom, jak moc pevně panenku vycpete. Na panenku velkou 60 cm je to třeba i půl kila vlny. Mazlinka okolo 25 cm asi 80-100 g, na oblékací panenku cca 35 cm je to okolo 200g.