O Mně

Jmenuji se Tereza Jarošová, jsem maminkou tří skvělých dětí, ženou báječného muže a nadšenou panenkářkou – tvůrkyní panenek s duší. Navrhuji, učím šít a tvořím originální ručně šité panenky z přírodních materiálů na hraní i na práci.

První panenku jsem ušila před 13 lety pro svou dcerku. Od té doby jsem jich navrhla a vytvořila několik set.

Miluji ten okamžik, kdy se z hromádky vlny a pár hadříků zrodí nová bytost.

Díky panenkám jsem se po letech vrátila ke své původní profesi – jsem absolventkou oděvní průmyslovky a střihová tvorba a modelace patřily k mým oblíbeným předmětům. Baví mne stále se učit a objevovat nové postupy, zjednodušovat a vylepšovat ty staré.

A protože život nejsou jen panenky, najdete na mém blogu  kromě návodů a tipů na šití panenek i další věci, které jsme zkoušeli doma s dětmi a bavily nás.

Svou lásku k tvorbě panenek předávám ostatním na svých živých i on-line kurzech a ve svých pdf návodech i knihách.

Ráda probouzím v ostatních chuť a odvahu tvořit.

Prohlédu si blog

Psalo se o mých panenkách

Blesk Hobby, listopad 2018

Pravý domácí časopis, květen 2019 – přečíst si celý článek můžete zde

Hobby naší doby, Česká televize

Povídání o látkových panenkách, premiéra 13. 6. 2020, záznam pořadu zde.

Hobby naší doby, látkové panenky, povídání o panenkách, Tereza Jarošová a Jiřina Bohdalová

Jaký používám materiál

K výrobě panenek a panáčků používám přírodní materiály, protože se jich ráda dotýkám a práce s nimi je příjemná. Chci, aby se s nimi mohly potěšit i děti, na které se dnes všude valí plastové hračky pochybné kvality. A mezi plasty samozřejmě patří plyšáci a hračky z umělých vláken.

Velmi se mi líbí myšlenka, že panenku, která po letech doslouží, můžeme snadno zkompostovat a vrátit tak vše zase na počátek.

Prohlédnu si Galerii panenek

Má cesta k panenkám

Když jsem byla malá, moc ráda jsem si prohlížela maminčiny časopisy Burda. Jednou jsem narazila na obrázek panenky. Panenka měla krásně propracovaný obličej, ač byla pouze látková. Měla tvarovaný nosík i rty a zavřená víčka. A nebyly vidět žádné švy. Jak to bylo možné? Záhada nad záhady. Časopis cizojazyčný, tehdy mimo moje schopnosti porozumět.

Touha přijít věci na kloub tu však již zůstala, i když na dlouhou dobu upadla v zapomnění.

Když se mi narodila dcerka, na panenku jsem si vzpomněla. A narazila jsem na waldorfské panenky. To bylo ono! Naprosto mne uchvátily, protože byly tou hledanou odpovědí. Nejprve jsem si koupila pár balíčků se střihy a materiálem v Ignisu. K mému potěšení si dcerka ušité panenky nanosila s nadšením do postele a vystrkala ven všechny plastové panenky (protože ty prý tlačí a píchají). A pak jsem tomu propadla úplně. Začala jsem jednoduchými panenkami pro batolátka a jak děti rostly, rostly i panenky a moje zkušenosti. Začala jsem experimentovat se střihy a různými postupy.

Tak vznikly Panenky s duší.

Vše co vyrobím, konzultuji se svými dětmi. Protože panenky se musí líbit především dětem. Díky nim také vím, že příliš detailní a realistické vypracování obličeje kupodivu nevede k většímu nadšení dítěte. Prostě, všeho s mírou.

V současnosti se stále inspiruji panenkami, které vychází z waldorfského prostředí, ale za čistě waldorfské je nepovažuji a ani nechci. Baví mne zkoušet nové možnosti, které materiál poskytuje a vždy s napětím očekávám, jaká panenka se zrodí. Od maličkých panenek do domečku na hraní až po veliké demo-panenky k použití na rehabilitacích a výuce.

A navíc, po tolika hodinách, kdy je mám v ruce, si k nim vytvářím pouto. Panenky vlastně nevyrábím, jen jim pomáhám na svět. Nejsou věcí, kterou by člověk mohl dělat jako na běžícím pásu. Naopak, každá je jiná, neopakovatelná. Jako děti. A má duši.

Mé první panenky. Šité podle předloh i vlastní více či méně podařené experimenty. Podle vzhedu je patrné, že byly v „plném provozu“.

Panenky s duší Fyzio panenky obchod

A něco navíc… až budete z šití celí zkroucení, podívejte se na můj druhý web a třeba najdete inspiraci k narovnání těla…https://zustankrasna.webnode.cz/