Jak je to s těmi čísly nití?! Podíváme se značení nití na zoubek

nitě na šití

Značení nití je věda

V galanterii je to snadné, značení nití ani nemusíme příliš studovat. Možná se podíváme na složení, pokud nekupujeme bez přemýšlení ty nejběžnější nitě pro hobby šití, ale sílu nitě prostě vidíme – tenká, tlustší na ozdobné prošívání, metalická, pružná.

Pokud se však snažíme vybrat nějakou specialitu sami na internetu, obrázky nám již tolik nepomohou. Navíc tam často bývá nějaký univerzální s odkazem na barevnici. A čísla.

Návin nitě ještě zvládáme. 100 m je malá špulka, vhodná na občasné šití spíš menších věcí a na jeden kus oblečení. Skvělé, pokud si nechceme dům změnit na galanterii, ale spotřebovat, co koupíme. Do obnitkovacího stroje a pro častější šití (a základní barvy) se vyplatí větší návin. 1000 m je už slušný návin, který nám nějakou dobu vydrží. V těchto délkách se vyplatí kupovat kvalitní nitě, se kterými se dobře šije.(proč se vyhnout nízké kvalitě si můžete také přečíst zde) Mé oblíbené jsou profesionální nitě Saba C 120, které jsou tenčí než běžné nitě, hladké, nedělají žmolky, stroje si s nimi krásně rozumí a šít s nimi je radost. Barevnice je pestrá, uživíme je na šití úpletů (kde spíš hrozí trhání nití a vynechávání stehů) a složitějších stehů vyšší rychlostí. V běžných galanteriích na ně moc nenarazíte, ale koupíte je třeba na Šijemdětem, kde koupíte i spoustu dalších úžasných věcí, látky i nitě, biobavlnu, merino vlnu, hedvábí, PUL, látky na oblečení i plenky (i panenky).

Saba C Amann Group - značení nití

Z čeho se nitě vyrábějí

Nejběžněji z polyesteru (PES) – ten má mnoho podob, dále tradičně z hedvábí (pevné a lesklé), bavlny (lze je dobře barvit), lnu (velmi pevné nitě různé tloušťky od nití na přišívání knoflíků až po provázky), polyamidu /nylonu, polyakrylu, teflonu, monofilu (průhledné příze na neviditelné švy, např záložky oděvů), viskozy (lesklé vyšívací), používají se lurexová vlákna…

Na panenky nejběžněji používám lněné nitě dvou tlouštěk na vyvazování a základ panenky a jádrové PES nitě na sešívání. Každá panenkářka si ale najde své oblíbené materiály, se kterými se jí dobře pracuje.

Typy nití

 • Obyčejné nitě bývají skané nebo sdružované z více pramenů, nejčastěji ze tří. Důvodem je větší pevnost. Pokud předete, víte, o čem mluvím.

Pokud ne, zkuste si přivázat pár provázků na kliku dveří, druhý konec třeba na tužku a napnuté kruťte. Když počet zákrutů dosáhne určitého počtu, nit se po povolení začne zkrucovat, a když jí to umožníte, oba konce složíte k sobě, vzniklý pramen v polovině přehnete, zavinou se obě poloviny do sebe. Vznikne tak pevnější provázek. Podobně je to s nitěmi. Pokud nejsou skané (stejně jako přadeno) musí se fixovat (např párou), aby se zabránilo dalšímu nežádoucímu kroucení a svíjení.

 • Jádrové nitě bývají hodně pevné. Jsou tvořené jádrem (obvykle PES), které je ovinuto další přízí (PES, bavlna).
 • Stehovka je nit na stehování (prozatimní spojovaní nebo značení dílů) látek, velmi snadno ji přetrhneme.
 • Nitě s vyšší pružností na obnitkování látek vypadají, jako by byly zkroucené ledabyle, jsou z mnoha jemných vláken, těžko se navlékají do jehly. Jejich vzhled jim ale dodává měkkost a neškrábavost a především pružnost. Jsou tedy ideální na začišťování pružných materiálů. (např. POLYTEX, ASPOTEX)
 • Pružné nitě vypadají jako tenká gumička, používají se např. na žabičkování.
 • Dále jsou nitě speciální např. vyšívací, metalické, světélkující, nitě, které se po zažehlení změní v lepidlo…

Vlastnosti nití

Co nás u nití zajímá, je, jak jsou pevné (zda se snadno netrhají, když zatáhneme), zda “nechlupatí”, zda jsou pevné nebo spíš pružné, jak se sráží, zda jsou kluzké atd.

Odborněji nás zajímá:

 • pevnost v tahu, v oděru a ve smyčce (např. pevnost v tahu dosahuje u bavlněných přízí 25 cN/tex a u syntetických multifilů více než 70 cN/tex)
 • tažnost, stálost rozměrů, povrchová hladkost

Značení nití

Na každé špulce s nití (tedy na většině, mé oblíbené od Lenkasdolls třeba ne) je označení nitě. Je tam uvedeno složení (materiál) a údaj o jemnosti příze. Aby to nebylo snadné, používá se paralelně několik systémů značení nití. Nejčastěji se toušťka označuje některým z těchto tří systémů:

Tex

Novější systém značení nití Ttex, který udává, kolik gramů váží 1000 metrů jednoduché nitě; jednotka má zkratku tex, případně dtex (decitex). 25 tex udává, že nit, jejíž délka je 1000 m, má hmotnost 25 g. Tedy, čím vyšší číslo, tím silnější nit. Nacházíme jej především na nitích z přírodních materiálů (ale nejen) a háčkovacích přízích.

Běžně se setkáme s tímto značením u lněných nití například:

100% LEN hlazený, tex 42×3, návin 50m nebo také v této podobě nit lněná-režná Texlen 42×3/50m – to je tak běžná režná nit v plastové krabičce, kterou zná každý kutil. https://www.sici-centrum.cz/img_detail/2551.jpg

 

lněná nit 105×12 tex, hlazená, je již 12-pramenná nit (průměr má cca 1,3 mm),

http://kutil-florenc.cz/images/products/3346/12.JPG

Takto krásně popsané nitě mají v již tradiční prodejně v Praze na Florenci http://kutil-florenc.cz/. Silnější lněné nitě se pro svou pevnost ma malou tažnost používají na vyvazování hlaviček větších panenek.

Komerční systém Ticket

Tloušťka nitě se udává jednoduchým číslem, např. 30, 100, 120, a čím je toto číslo vyšší, tím je nit jemnější. Číslo lze přepočítat na dtexy, ale u každé příze je to jinak (polyesterová 40 a bavlněná 40 jsou jinak silné) a rozdíly jsou i mezi regiony. Jinými slovy, u jednočíselného značení platí, čím nižší číslo, tím tlustší nit. Běžné polyesterové nitě na šití tak obvykle najdeme s označením 100 až 120. Bavlněné nitě nebo nitě na technické oděvy jsou obvykle kolem 50. Nit silnější jeansová (ta kterou jsou džíny ozdobně proštepovány) nebo knoflíková pak kolem 30.

Nit Aspo 120

Metrický systém Čm

Starší metrický systém udávající, kolik metrů  jednoduché nitě váží 1 gram; má zkratku Nm (nebo Čm) (při zkratce Ne jde o imperiální systém udávající, kolik yardů nitě váží jednu libru). Niť Nm 100/3 se skládá ze 3 jednoduchých přízí (nití) o tlouštce Nm 100 (každá z těchto tří jednoduchých přízí/nití). 1 gram této skané nitě tudíž bude mít délku 100 : 3 = 33,3 metrů. Najdeme jej na starých cívkách, v obchodech na něj již skroro nenarazíme.

Pokud to chcete nastudovat hlouběji, zavítejte sem nebo pro ještě větší počtení a zamotání hlavy sem.

Údaje od výrobce jsou nejdůležitější

Každopádně se kromě značení nití vždy pídíme po informacích od výrobce, k čemu je nit určena (což je u některých e-shopů problém). Proto jsem shrnula nejčastěji prodávané nitě u nás podle výrobců. Naleznete zde odkazy na bližší informace.

Výrobci a značky nití, které můžeme potkat

Amann Group

Nejčastěji se v galanteriích setkáme s nitěmi ASPO. Výrobce mých oblíbených nití SABA C.

Obchodní značení nití pro hobby šití: Aspo,TRIANA, ASPOTEX, METTLER

http://www.gela.ru/images/brand/amann/amann2.jpg

Nitě pro průmyslové šití

Hagal

Další hojně zastoupené nitě v galanteriích jsou UNIPOLY. Osobně mám ráda i lněné nitě na vyvazování malých hlaviček.

nitě Hagal

 • UNIPOLY® – Šicí nitě UNIPOLY jsou vyrobeny z kvalitní polyesterové střiže. Jejich velkou předností je mnohostranné použití v konfekčním průmyslu a pro domácí šití. Mají nejlepší poměr cena – výkon produkovaných šicích nití a jsou základním produktem firmy.
 • PROFIPOLY® – Jádrové šicí nitě PROFIPOLY mají speciální konstrukci, tak aby bylo dosaženo vysoké poměrné pevnosti a současně bavlněného omaku. Vysokopevnostní polyesterové hedvábí tvoří základ jednoduché příze a je opředeno střižovým polyesterem. Šicí nitě PROFIPOLY jsou určeny pro náročné aplikace.
 • COTOPOLY Jádrové šicí nitě COTOPOLY spojují nenahraditelné vlastnosti bavlny a vlastnosti polyesterového vlákna. Vysokopevnostní polyesterové hedvábí tvoří základ jednoduché příze, které opředeno dluhovlákennou česanou bavlnou. Jsou určeny pro náročné aplikace a pro šití bavlněných, lněných výrobků a jejich směsí.
 • POLYTEX® – Texturované šicí nitě POLYTEX jsou vyrobeny z polyesterového vzduchem tvarovaného hedvábí, jsou elastické s vysokou krycí schopností. Jsou určeny pro spodní krycí a zajišťovací švy na overlocích. Jsou ideální pro šití spodního prádla, plavek, pletenin a sportovního ošacení.
 • ULTRAPOLY – Šicí nitě ULTRAPOLY jsou vyrobeny z vysoce pevného polyesterového nekonečného vlákna. Mnohočetné vlákno požadované jemnosti je opatřeno zákrutem a následně je seskáno.  Mají nejlepší poměrnou pevnost z naší nabídky polyeterových nití a jsou určeny pro speciální aplikace.
 • Vrchní šicí nit – 100% bavlna  -Další informace »»»
 • Lněné nitě – 100% len – Další  informace »»»
 • Stehovka – Je určena pro stehování polotovarů – Další informace »»»
 • Technická nit – Strojní šicí nit pro uzavírání papírových pytlů – Další informace »»»

Gütermann

Výrobce běžných nití, ale především různých specialit. Více o nitích na webu výrobce.

Nitě Güterman

 • UNIVERZÁLNÍ ŠICÍ NIT 100% POLYESTER ALLESNÄHER
 • MINIKING 100% POLYESTER
 • PROŠÍVACÍ NIT 100% POLYESTER EXTRA EXTRA SILNÁ (KNOFLÍKOVÁ)
 • EXTRA SILNÁ (ČALOUNICKÁ) NIT 100% POLYESTER
 • DŽÍNSOVÁ NIT 70% POLYESTER 30% BAVLNA
 • ELASTICKÁ NIT 36% POLYURETAN 64% POLYESTER
 • NIT S METALICKÝM EFEKTEM 70% POLYAMID 30% POLYESTER
 • LNĚNÁ NIT 100% LEN
 • HEDVÁBNÁ ŠICÍ NIT 100% HEDVÁBÍ
 • BAVLNĚNÁ NIT 100% MERCEROVANÁ BAVLNA
 • QUILTOVACÍ NIT 100% MERCEROVANÁ BAVLNA
 • STEHOVACÍ NIT 100% BAVLNA
 • RAYON 40 100% VISKÓZA
 • COTTON 30 100% BAVLNA
 • METALLIC
 • SLIVER
 • HOLOSHIMMER
 • GLOWY 40
 • SOLAR 40
 • INVISIBLE – NEVIDITELNÁ NIT
 • BOBBIN – SPODNÍ NIT
 • MARA – průmyslová šicí nit s Micro Core Technology ®

Sulky Gütermann

Další nitě, které můžete potkat:

Balerina, tyto nitě jsem nezkoušela, ale patří k levnějším a méně kvalitním.

Hard – nitě na velkých kónách (kónické špulky s velkým návinem nití např. 5000 m), používají se do overlocků, kde je spotřeba veliká.

Nylbond – nitě výrobce Coast. Na tyto nitě narazíte na stránkách panenkářek. Nylonové nitě jsou pevné a kluzké. U nás se bohužel moc neprodávají.

nitě Nylbond Coast

 

Pokud se chcete do problematiky nejen značení nití zanořit hlouběji, nahlédněte na informační stránky webu výrobce nití Amann Group. Mně jejich pročítání připomnělo hodiny Nauky o materiálech, zakreslování zákrutů S a Z do sešitu…

Pěkný přehledný článek najdete na databázi látek, doporučuji pročíst.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *