5 chyb, kterým se raději vyhněte
Panenkami se zabývám už pár let a šitím obecně ještě mnohem déle. Kdo šije ví, že v procesu občas nastane chvíle, kdy máte chuť otevřít okno a vše vyhodit ven. A někdy se dokonce ani otvíráním okna nechceme zdržovat.Jsou to chvíle, kdy si nadáváte, proklínáte materiál či pomůcky. Sepsala jsem proto 5 chyb, které spolehlivě k takovýmto situacím vedou, a lze jim předcházet!
Chyba první – staré vetché nitě
Zdědili jste šití, máte spoustu nití a jásáte. Nití tělové barvy pečlivě přišíváte hlavu panence pěkně kolem dokola. Když už to skoro máte – TRH! a nit je přetržená. Můžete začít znovu. A navíc, nejste si jistí, kolik toho panenka vydrží, když jste tak lehce nit přetrhli?
Nitě si před šitím ověřte. Pokud je snadno a lehce přetrhnete v ruce, jsou už zpuchřelé. Raději z nich něco vyrobte. Věnec na dvěře, stylový věšák, na internetu je inspirace dost.
Chyba druhá – nitě nízké kvality
Výhodně jste nakoupili nebo zdědili nitě. Dobře drží, jen tak je nepřetrhnete. Když šijtete rovným stehem nějaké plátno, fungují také dobře. Začnete šít úplet nějakým složitějším stehem a každnou chvílí musíte navlékat jehlu. Nit se trhá. Do overlocku to už vůbec nejde. Nit chlupatí, dělají se na ní žmolky a proto se při rychlém šití trhá.
Nešetřete pár korun na kvalitní niti, když víte, že šijete hlavně úplety. Vyplatí se to. Nezkazíte si vzhled výrobku a játra panáky na uklidnění
Chyba třetí – nekvalitní úplet na panenky
Začínáte šít a nechcete investovat do látky na panenky. Koupíte nějaký tělový bavlněný úplet, který má jakžtakž vhodnou gramáž a vrhnete se do toho. Vyvazujete hlavičku, tvarujete obličej, potahujete hlavičku, vyšíváte oči a pusinku, vyšíváte vlásky. Na panence pracujete již několik hodin. Děláte tělíčko, ale to se při vyplnění nějak divně vytahuje a ztrácí tvar. Páráte nebo šijete nové tělíčko – upravujete a zužujete střih, nebo látku stříháte dvojitě. Na tělíčku už pracujete dvakrát dlouho a dvojnásobná už je i spotřeba. Panenku po mnoha pečlivých hodinách dokončujete. Panenka však působí poněkud hadrovitě a za pár týdnů už je úplně hadrová.
Investujte do kvalitního úpletu. Cena je relativně vysoká, ale na panenku není spotřeba jako na šaty a vrátí se vám to v pěkném vzhledu hotové panenky.
Chyba čtvrtá – poškozené špendlíky
Našpendlíte si umístění ručiček, a když špendlík vytahujete, vytrhne nit. Špička je poškozená, je na ní “háček”. Někdy se totéž stane i u jehly nebo peanu. Jehla také může mít nekvalitní ouško a přetrhávat nitě. Nastává pak stejné zoufalství jako v bodě prvním.
Poškozené pomůcky nemilosrdně vyhoďte. Nůžky bruste. A kupujte kvalitní špendlíky a jehly. Stojí jen pár korun a vydrží léta (než je poztrácíte :-))
Chyba pátá – nepoužívání náprstku
Náprstek je bezva pomůcka, ale málokdo jej opravdu používá. Když sedíte hodiny nad panenkou a prošíváte několik vrstev úpletů, najednou si uvědomíte, že jste si už potřetí zapíchli ouško jehly do prostředníku (jak s ním jehlou protlačujete látkou) a zakrváceli si panenku. Tu teď musíte honem studenou vodou čistit, aby hodiny práce nepřišli nazmar.
Nasadťe si náprstek dřív, než budete mít prst jako řešeto.
Doufám, že vám článek pomůže si šití více užít. Máte také nějakých svých TOP 5 chyb?
Další tipy a zkušenosti získané vlastními chybami předávám svým klientkám na kurzech. Zejména pro to, aby jich byly ušetřeny.
Dobrý den,zajímalo by mně,jaký úplet používáte…jaký si mám pořídit…poradíte mi…prosím…? Za poslaný odkaz,předem děkuji =o) Zuzka
Milá Zuzko, používám švýcarský panenkový úplet firmy Laib Yala. A také český biobavlněný od Jimipletu.