Zátěž najdete ve všech mých větších panenkách. Proč?
Má několik důležitých funkcí a také zpříjemňuje pocit při chování panenky. Panenka může být i plně zatížená (třeba jako fyziopanenka na hmotnost miminka), je však třeba třeba dodržet pár pravídel, aby to opravdu dobře fungovalo.
Jaké funkce zátěž má?
- Vyvažuje váhu relativně těžké hlavičky
- Panenka lépe a stabilněji sedí
- Končetiny přirozeně padají dolů, nikam netrčí
- Pocit v náručí je „opravdový“
- Nácvik manipulace s miminkem
Určitě vymyslíme i další.
Pravidla:
Zátěž může být rozmístěna různě. V zadečku, hlavičce i končetinách (konkrétní postup ukazuji v návodech na panenku a také v kurzech).
Jako ideální materiál pro zatížení mi vychází skleněné kuličky. Jsou čisté, nepropadají textilií jako drobné částečky písku, nevadí jim namáčení a praní, jsou inertní (tedy, nebarví ani nijak jinak chemicky nereagují), nežere je hmyz, dobře schnou a snadno se s nimi pracuje.
Můžete však experimentovat, jen je třeba přizpůsobit péči o panenku použitému materiálu. Často se používá například písek, rýže, proso či luštěniny.
Zátěž vždy vkládejte zašitou do obalu (sáčku, ponožky atd.). Nikdy ji nesypejte do panenky jen tak volně. Když má svůj obal, nemusíte se bát, že by s panenky jen tak vypadávala. Nebo lze před praním snadno vyjmout. A také se snadněji umísťuje na správné místo a nepřesýpá se sem a tam.
Na co si dát ještě pozor?
Několikrát po mne zákaznice chtěla fyziopanenku ve skutečné hmotnosti miminka. Obvykle je to téma rozhovoru a klientky přesvědčím. Jednou se mi to nepovedlo a panenku mi skleslá klientka s omluvou poslala zpět. O co šlo?
Miminka maji svalový tonus. Panenky jsou mrtvá váha. I kdyby obě měly 3 kg, pocit z pochování bude jiný. Miminka se tak nějak drží sama. Panenka prostě leží, spustí končetiny, splihne.
Co s tím? Řeší se to velmi elegantně. Panenky se zatíží o něco méně. Podle některých pouček jen na 80 % požadované hmotnosti.
Takže, teď už to všechno víte.
Panenkám zdar!