Již delší čas pokukuji po obalech z voskem napuštěného plátna, které prodávají v mém oblíbeném obchodě www.zelenadomacnost.com, dosud jsem však váhala s nákupem. Voskované ubrousky na svačinu mne lákaly. Nerada používám potravinovou folii. Nejen kvůli jednorázovému použití a materiálu, ale všeobecně se z lenosti vyhýbám tomu, používat věci, které mne nutí je neustále dokupovat. …. snad jen ten toaletní papír.. 🙂
V srpnovém čísle Pravého domácího časopisu vyšel článek s návodem na takový obal. Měla jsem velikou radost, vosk i zbytky látek a musela jsem to vyzkoušet.
První pokus:
Vystřiženou látku jsem položila na pečicí papír, vosk nastrouhala, přikryla dalším papírem a přežehlila.
Poznatek: Strouhala jsem tvrdou hroudu, moc mi to nešlo, voskovala jsem jen zlehka a obtíženě jsem vyplňovala celou plochu a hlavně okraje.
Druhý pokus:
Hroudu jsem rozpustila ve staré plechovce ve vodní lázni. Přidala jsem trošku kokosového oleje. Rozetřela jsem to na látku. A pak ještě rozžehlila.
Poznatek: Je důležité mít látku co nejblíže plechovce, aby vosk necákal všude. Plechovku udržovat v teple vodní lázně. Nanesená vrstva byla dost silná. Snadno se rozžehlovala, bylo vidět, jak žehlička hrne vosk textilií. I tak se mi zdálo vosku moc, na odsátí jsem použila další vystřižený díl.
Třetí pokus:
Ve včelařských potřebách jsem zakoupila nastrouhaný bělený vosk a zkusila to s ním. Bylo to raz dva. Z jednoho většího navoskovaného kusu jsem ušila i sáček. Navoskovaná látka už se netřepí, takže jsem sáček pouze jednoduše sešila po stranách a bylo to.
Výsledek a tipy:
Všechny postupy jsou možné, ale ubrousky z běleného vosku se mi líbily nejvíc, protože látka nezažloutne. Navíc práce s již nastrouhaným voskem je nejsnazší.
Určitě je třeba důkladně podložit práci na žehlicím prkně pečicím papírem ve více vrstvách a možná i pod to ještě starým hadrem, nechceme-li si zničit potah žehlicího prkna. Rovněž nepodceňujeme papíry navrch, jinak budeme mít zavoskovanou i žehličku…
Použití:
Děti si jednotlivé ubrousky oblíbily na balení pečiva, nebo naopak zeleniny do krabičky na svačinu, aby se jim jednotlivé části svačiny nepomíchaly (např. okurka olepená drobky z bábovky atd.)
Ušitý sáček jsem použila na uložení chleba, ale tím, jak je neprůhledný, rodina jej ignorovala. Po několika dnech ten opuštěný kousek zplesnivěl. Vyhodila jsem obojí, chleba i sáček, protože plíseň prorostla skrz. Takže doporučuji rodinu nejdřívě řádně proškolit 🙂
Na našich webových stránkách používáme soubory cookie, abychom vám poskytli co nejrelevantnější zážitek tím, že si zapamatujeme vaše preference a opakované návštěvy. Kliknutím na „Přijmout všechny“ souhlasíte s používáním VŠECH souborů cookie. Můžete však navštívit „Předvolby“ a poskytnout kontrolovaný souhlas.
Funkční
Vždy aktivní
Technické uložení nebo přístup je nezbytně nutný pro legitimní účel umožnění použití konkrétní služby, kterou si odběratel nebo uživatel výslovně vyžádal, nebo pouze za účelem provedení přenosu sdělení prostřednictvím sítě elektronických komunikací.
Předvolby
Technické uložení nebo přístup je nezbytný pro legitimní účel ukládání preferencí, které nejsou požadovány odběratelem nebo uživatelem.
Statistiky
Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro statistické účely.Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro anonymní statistické účely. Bez předvolání, dobrovolného plnění ze strany vašeho Poskytovatele internetových služeb nebo dalších záznamů od třetí strany nelze informace, uložené nebo získané pouze pro tento účel, obvykle použít k vaší identifikaci.
Marketing
Technické uložení nebo přístup je nutný k vytvoření uživatelských profilů za účelem zasílání reklamy nebo sledování uživatele na webových stránkách nebo několika webových stránkách pro podobné marketingové účely.
Článek doplněn.