Test praní fyziopanenky plněné dutým vláknem
Fyziopanenky projdou mnoha rukama a čas od času je třeba je vyčistit. Obecně doporučuji je prát v ruce a čistit povrchově. Především ty plněné vlnou to vyžadují a žlučové mýdlo krásně funguje. Ale je mi jasné, že ne všichni na to mají chuť. A tak jsem zkusila praní fyziopanenky v pračce
Protože syntetické vlákno, které používám nemá tendece k plstění, bylo mi jasné, že pračku vydrží. Určitě tedy program na “ruční praní”. Ale co tvarování hlavičky, jak bude vypadat prošívání a barvy?
Ušila jsem tedy panenku se vším všudy. Vyšitá očka, tvarovaný zadeček, nabarvené tváře i vlásky.
Sebrala odvahu a po dvou dnech šití vyrazila s panenkou k pračce.
Pračku jsem nastavila na program JEMNÉ, teplotu 40°C, ždímání 1200 ot/min. Na praní jsem použila Ecover na jemné prádlo.
Popřála jsem panence štěstí, zavřela jsem pračku a zapnula ji. Byla jsem napnutá a chodila jsem panenku “kontrolovat”.
Jaká radost byla po otevření dvířek pračky!
Výsledek
Vše vydrželo. Lehounce se utvořily žmolečky na oboulícním úpletu na hlavičce a truchu na pažích a stehýnkách – mechanické tření pračky. Barvy se opraly jen opravdu nepatrně, skoro to není poznat.
Trochu jsem musela natvarovat tělíčko, panenka měla náznak hrbu na zádech, ale stačilo jí chytit v pase a pak lehce natřepat.
Panenku jsem položila na sušák a do rána byla suchá.
Závěr
Jsem nadšená, že to takto dopadlo. Mohu svým zákazníkům s čistým svědomím říct, že praní fyziopanenky plněné dutým vláknem je v automatické pračce možné. Jako jemné prádlo, samozřejmě.
A jak prát ty ostatní?
Nejraději mám tento postup. Lze jej aplikovat na malé i velké panenky, vlasaté i plešaté. Pustím vlažnou vodu a rychle opláchnu povrch panenky. Pak měkkým kartáčkem a žlučovým mýdlem panenku očistím. Nakonec mýdlo rychle opláchnu pod vlažnou tekoucí vodou a pečlivě odsaju vodu z panenky ručníkem. Skoro jako bych myla dítě.
Při tomto postupu se panenka vodou tolik nenacucá a rychleji schne.