Plstění bez vody – plstění jehlou do formy
Techniku plstění jehlou do formy můžete využít při tvoření s dětmi nebo na školní vánoční jarmarky. Je to nejen inspirace na vánoční ozdoby, ale také na využití zbytků vlny z větších výtvarných děl. Postup plstění pomocí formy se obvykle používá při výrobě zatkávaných aplikací do podložky (např. filcu). Při troše šikovnosti se však dá využít i jinak.
Plstění do formy je jednoduchá technika, která baví i děti.
Potřebujete plsticí jehly. Doporučuji silnější, je větší šance, že dětem chvilku vydrží a práce s nimi rychle přibývá. Tenké plsticí jehly si necháme na dokončení a dozdobení. Pokud máte držák na více jehel, použijte jej, Práce s ním jde rychleji od ruky a výsledek je rovnoměrnější.
Dále využijete různá vykrajovátka na cukroví. Symetrické jednodušší tvary jako srdíčka jdou nejsnáze, ale při troše cviku lze použít i složitější tvar.
Podložku na filcování. Nejlepší je kartáč (Clover), forma se do něj krásně zanoří a drží na místě a současně se do něj snadno píchá více jehlami naráz.
A samozřejmě zbytky vlny.
Formu naplníme rounem a zplstíme.
Při práci s držákem na více jehel se nebojím zpracovat vlnu i u okrajů formy. Pokud pícháme kolmo, jehly si najdou cestu vně či uvnitř, aniž by se lámaly, a výrobek je pěkně pevný i v kraji.
Poté výrobek (klidně celou formu i s obsahem) obrátíme a postup opakujeme z druhé strany.
Doladíme detaily – výstupky, špičky atd, přidáním další vlny a připíchnutím jehlou.
Výrobek vyndáme z formy a zkontrolujeme tvar a konzistenci.
Vrátíme do formy a doladíme. Při dokončování nepícháme skrz, ale snažíme se jen chloupky zasunout do výrobku.
Výrobek můžeme dozdobit kontrastním rounem, nitkou apod.
A hotovo!
Budu moc ráda, když mi napíšete své postřehy nebo pošlete fotky vašich výtvorů.
Další tipy a návody najdete na
Blogu.