FSL a ITH – září měsíc experimentů

Tajemné FSL a ITH odhaleno!

Po dlouhé době jsem měla chuť zkoušet něco nového. Nebála jsem se tlustého manuálu k šicímu stroji a vrhla se do toho po hlavě. A navíc jsem zjistila, co se skrývá za zkratkami FSL a ITH.
FSL a ITH, projekty pro vyšívací stroj. EKOpanenky.cz
V rámci zkoumání možností šicího stroje jsem nejprve ušila pár potřebných sáčků na pečivo. Vyzkoušela jsem si na tom kombinování hotové výšivky a písma v jednom souboru.
A pak jsem se vrhla na tajemné FSL a ITH projekty.

ITH

ITH aneb in the hoop je objekt vyšívaný/šitý ve vyšívacím rámečku. Některé projekty mají blíž k vyšívání – mohou to být napříkla podložky pod šálky s obrázkem, jiné se podobají automatům na šití – to jsou kupříkladu různé kapsičky. Zhotovit se dají také trojrozměrné hračky. Pro začátek použila volné soubory a postupy z internetu.

Vyzkoušela jsem si malou kapsičku na zip.

Kapsička na zip, projekt ITH
Jako podklad do rámečku jsem dala tenkou folii rozpustnou ve vodě. Stroj pak vyšije obrys a linii zipu. Poté se na folii položí zdrhovadlo a na něj připravené kousky látky, pěkně založeným koncem k okraji zdrhovadla. Všechny tyto části jsem upevňovala pomocí Stylefixu (lepicí pásky na textil od Farbenmix). V dalším kroku stroj přišije zip. Následně jsem pootevřela zdrhovadlo, přiložila stuhu (přilepila ji na švovou záložku malířskou maskovací pásko, což je mimochodem,také skvělý pomocník do šicího koutu) a zadní díl kapsičky. Stroj pak vše hezky sešil. Kapsičku jsem vyjmula, sestřiha a obnitkovala švové přídavky, obrátila na líc a hotovo.
Výhodou tohoto postupu je relativně snadná výroba předmětů při dodržení přesných rozměrů. Omezení je dáno velikostí vyšívacího rámečku. Tvar může být libovolný.

Ještě máme nový obal na nůžky.

Je vyroben z tmavě šedého softshellu. Stroj nejprve obšil tvar, pak vyšil slona a na závěr se zadní díl vsouval pod vyšívací rámeček a přišil. Švové záložky jsem pouze zastřihla – softshell se totiž netřepí.

Dceři jsem ušila sovu jako přívěšek na klíče.

Na obrázku je sova vyjmutá z rámečku a obrácená do líce. Ještě je třeba ji vycpat a zašít otvor. Tato bude sloužit jako malá hračka. Sova – přívěšek má navíc stuhu s kroužkem, kterou jsem vložila před sešitím předního a zadního dílu.

Kaktus vznikl na vyžádání pro syna též jako přívěsek

Zkusila jsem si digitalizovat svůj vlastni ITH. Nejprve jsem si našla obrázek, ten převedla do vektorové grafiky a ten následně digitalizovala do vyšívacího formátu. Až potud všechno krásně šlo. Spoustu chyb jsem si uvědomila až během samotného vyšívání – například:
  • zapomněla jsem na krokování, které se dělá nastavením pro změnu barvy nitě, takže stroj šil v jednom kuse celý kaktus a já musela číhat na správné momenty.
  • zapomněla jsem na otvor pro obrácení do lícu, takže jsem opět číhala a určité stehy musela ručně přeskákat
  • použila jsem místo stuhy šňůrku, která se záhy vytřepila ze švu – ponaučení – pokud to bude šňůrka, je třeba ji zatavit a nechat delší konce. Ještě mně čeká oprava
Ale nevzdávám se!

FSL

FSL aneb free standing lace je vyšívaná samonosná krajka.
Vyšívá se na silnější (80 µ/m2) folii rozpustnou ve vodě. Vzor musí být dobře prošit, aby se po odstanění nerozpadl. Sama si ještě potřebný digitální soubor – vzor ve vyšívacím formátu – udělat neumím, tak používám ty, které jsou volně k dispozici na internetu.

Zatím jsem vyšila několik motýlků – některé jsou vidět na této panence.

Chystám se také na sněhové vločky na stromeček. Viděla jsem ale i využití jako krásné límce šatů, tiáry a šperky, prostírání atd. Jen je důležité držet se při výběru vzoru v určitých mezích, našla jsem i obrázky různých přeplácaných ohavností…
Zdrojů, kde získat vyšívací vzory je na internetu spoustu. Zatím jsem si pro své pokusys nejasným výsledkem nechtěla nic kupovat, takže jsem využila tzv. freebie a dále vzory, které mám přístupné na stránkách Nej-šicí-stroje.
Výběr volných vzorů je kupříkladu na stránkách Tavermaker, kde najdete třeba takovéto křehké vločky.
Click on the TEXT LINKS to download!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..