Barvení vajec přírodními barvami

Jaké barvy na vejce jsou nejlepší?

Tak jsme absolvovali další velikonoční experiment. Po čase jsme zopakovali barvení vajec potravinami a kořením. Inspirovala jsem se panem Cuketkou a dala i přes špatnou zkušenost ještě jednu šanci červené řepě. Na sporáku to barvami jen hýřilo.

Vidíte z červenou řepu, papriku, zelí a kurkumu. Paprika barvila jen velmi slabě oranžově, tak jsem jí zrušila. Až na zelí jsme vše barvili za tepla. Kurkuma i cibule tak barví skvěle. Zelí jsme nechali za studena.

Kurkuma

Kurkuma je můj favorit. Krásně žlutá vajíčka, srovnatelná s obyčejnými potravinářskými barvami.

Toto je hnědé vejce v kurkumě. Drápance ve skořápce jsou z neopatrné manipulace lžící. Ocet v barvě skořápku narušuje a je náchylnější na oděr.

Červené zelí

Půl velké hlávky jsme zalili asi půllitrem vody, přidali dvě lžíce octa a vařili. Odvar nalili do sklenice a tam barvili vejce.

Na hnědá se to ale nehodí, pokud nemáte rádi khaki.

 

Barví na hezkou modrou, sytost dle doby máčení. Mírně jiný odstín se získá namočením v roztoku jedlé sody, přesně podle Cuketkova receptu. Vyzkoušeli jsme i zelenou z vejce barveného v kurkumě a následně zelí a pak v sodné lázní. Paráda.

Vejce po barvení kurkumou a zelím:

Totéž vejce po sodné lázni.

Doba barvení určuje odstín.

Delší barvení v zelí způsobí tmavší odstíny modré a zelené.

A dlouho barvené v kurkumě k tomu. Na jastě žlutém podkladu.

Červená řepa

Za studena jsem nezkusila a velmi lituji. S počáteční nedůvěrou jsem otestovala jen jedno vejce za tepla a na test za studena už jsem neměla chuť. Třeba za rok. Stejně se mi líbí víc barva z červené cibule. Za tepla to s řepou prostě nejde, i když pan Cuketka a mnohé internetové rady říkají opak. Vyjde z toho opravdu hnusná barva. Nejprve to vypadá tak hnědorůžově, jako hnědé vejce a stále máte naději.

Ale pak je hotovo…

Cibule

Naštěstí cibule vše zachrání. Tu jsem ani nefotila, tu každý zná. Já mám moc ráda tu červenou. A nejhezčí je na hnědých vejcích. Z bílého ta barva není tak pěkná.

Dokončení

Vejce nebyla úplně rovnoměrně nabarvená (kromě žlutých), měla šrámy od lžíce, a byla popraskaná (prostě je neumím vařit :-)) Tak jsme dozdobili včelím voskem obarveným netoxickými voskovkami z včelího vosku. Nejvíc zdobila dcerka, ale nakonec jsem si taky pár vajec pokreslila. Prostě taková Handmade!

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.